Budama

Budama

Budama

Yabanmersini budaması çok önemli bahçe bakımlarından biridir ve bahçeye dikim gerçekleştirdikten sonra budama yapılır ve her yıl ilk bahar veya son bahar da bitkinin gözleri uyanmadan önce tekrarlanması gereken bir bakımdır. Çok ve iri meyve almak için her yıl son baharda ya da ilk baharda budama yapılmalıdır. Budama aynı zamanda ocak daki sürgün sayısını da arttıracaktır.Önemli olan sağlıklı yeni sürgünler elde etmektir. Son baharda yapılan budamanın avantajı bitkilerin daha geç çiçek açmasını sağlar bu sayede bitkinin ilk bahar geç donlarından etkilenmesini önler.İlk baharda yapılan budamanın avantajı ise gözlerin normalden önce uyanması bu sayede daha erken meyve alabilirsiniz. Bitkiler uyanmaya başladıklarında asla budama yapılmamalıdır.

İlk yıl Budaması

Bitkinin dip kısmında bulunan ince zayıf sürgünler budanıp enerjinin ana gövdeye ve yeni sürgünlere verilmesi sağlanır.

İkinci yıl Budaması

Zayıf kalan sürgünler budanır bitkinin gelişimi iyi ise yarım kilo kadar meyve alınabilir.

Üçüncü yıl Budaması

Fidanın toprak ile buluşmasından üç yıl geçmiştir, artık her sürgünden yarım kilo kadar meyve alınabilir ama burada da asıl amaç yeni ve güçlü sürgünler elde etmektir. Bunun için zayıf sürgünlerin budanmasına her sene olduğu gibi devam edilir.

Dördüncü yıl Budaması

Bu aşamadan sonra dengeli bir budama uygulamalıyız.

Beşinci yıl Budaması

Artık fidanlarımız istediğimiz olgunluğa erişip istediğimiz meyveye kavuşmak üzereyiz bu noktadan itibaren budamalarımız belirli düzende yapılarak mümkün olduğunca çok sürgün almaya devam etmeli ve yaşlı dalları budamalıyız.

Budama yapılırken özellikle bitkinin aynı kişi yada kişiler tarafından yapılması tavsiye edilir bu bitkilerdeki değişim ve gelişimlerin daha sağlıklı takip edilmesi açısından çok önemli bir faktördür. Her hangi bir olumsuzlukta zamanında müdahale etme şansınız olur.

Yabanmersini bahçesinde düzenli yapılan budamalar ile sağlıklı ve genç dalların devamlılığını sağlarsınız, bu aynı zamanda iri ve bol meyve almanız anlamına da gelecektir. Bu ürününüzün pazarda daha iyi fiyat dan alıcı bulmasını da sağlayacaktır. Yabanmersini piyasasında da müşteriler özellikle iri meyvelere rağbet göstermektedir. Doğru budama ile kaliteli yabanmersini meyveleri elde edebilirsiniz. Sağlıklı ve verimli bir yabanmersini bahçesinin püs noktası doğru budama ile olur.