Bahçe Güvenliği

Bahçe Güvenliği

Bahçe Güvenliği

Yabanmersini bahçe tesisinden önce bahçenin güvenliği de en az toprak analizi kadar önemli bir faktördür.

Yabanmersini yetiştiricilerinin en büyük problemlerinden biriside onca emek ve para yatırdıkları bu işte yabanmersini fidanlarının insan, yabani hayvanlar, doğal afetler gibi bazı nedenlerden dolayı zarar görebiliyor olmasıdır.

Bahçe kurulurken mutlaka çelik teller ile bahçenin domuz, karaca, dağ keçisi gibi yabani hayvanlara yada ahır hayvanlarına karşı güvenliği sağlanmalıdır, bu tellerin uzun ömürlü olmasından dolayı plastik kaplı olması tavsiye edilmektedir. Yabanmersini bahçesi ne giren bu hayvanlar fidanlara yada meyvelere ciddi zarar vere bilmektedirler. Kimi bahçelerde kuşlardan ve aşırı güneşten korumak için ağ ile bahçenin üzeri örtülmektedir .Bu sayede çekilen ağ özellikle öğlen saatlerinde güneşin etkisini azalttığı ve meyveler daha az yumuşadıkları için işçiler çalışmaya devam ederler ve bu sayede iş gücü kaybının da önüne geçmiş olursunuz.

Ekonomik olarak ciddi yatırım yapan üreticilerin tesislerini kötü niyetli insanlardan korumak amacıyla tesislerinde güvenlik elemanları ve güvenlik kameraları ile korumaları gerekmektedir. Bu sayede hırsızlık olaylarına karşı da tesisinizi koruma altına almış olursunuz.

Tarımın hangi dalı ile uğraşırsanız uğraşın bahçeniz her zaman dolu, sel,aşırı kar yağışı yada don gibi afetlere maruz kala bilir.Ama bizim yabanmersini bahçesi tesis etmeden önce bahçe kurmayı planladığımız bölgeyi iyi analiz edip çevre çiftçilerden bölge ile alakalı bilgi edinmemiz gerekmektedir bu sayede ileride olası doğal afet risklerine karşı önceden önlem alma imkanı yakalamış oluruz hatta gerekirse bölgenin risk durumu yüksek ise o bölgede yabanmersini bahçesi tahsis etmekten bile vaz geçebiliriz.

Bir diğer tehlikede aşırı rüzgar alan bölgelerdir bu bölgelerde yabanmersini yetiştiriciliği zor ve maliyetlidir bu bahçelerde kesinlikle rüzgar kıranlar kurarak fidanların kurumaları önlenmelidir. Yabanmersini bahçesin dede rüzgar kıran kurmak maliyet açısından sıkıntı yarata bileceğinden dolayı bu bölgelerde bahçe tesisi tavsiye edilmez.

Yabanmersini yetiştiriciliği yapacak olan üretici dostlarımıza tavsiyemiz bu işe başlamadan önce muhakkak bu işlerden anlayan işin ehli uzmanlardan destek almalarıdır. Kulak tan dolma bilgiler ile çeşitli sitelerden derlenen bilgiler ile hem zaman hem de maddi olarak zarar göre bilirsiniz.