Arazi Seçimi

Arazi Seçimi

Arazi Seçimi

Yabanmersini bahçesi kurmak ciddi sermaye isteyen bir iş tir,dolayısı ile yabanmersini yetiştiriciliğinin bir yatırım olarak görülmesi gerekmektedir ve bu yatırımı yaparken bilimsel olarak ilerlemek çok önemlidir.

Yabanmersini bahçesi tesis etmeden önce mutlaka bahçe kurulacak bölgenin iklim şartları coğrafi yapısı,arazinin meyili ,arazinin drenaj durumu,sulama sistemlerinin kurulumu,insan gücü ve lojistik durumu mutlaka göz önünde bulundurularak bahçe tesisi gerçekleştirilmelidir.Bahçe tesisi yapılacak bölgede yabani formda yabanmersini yada orman gülleri,gürgen ve kayın ağacı gibi asitli toprağı seven bitki örtüsünün gözlemlenmesi gereklidir.Bu bitkilerin ve ağaçların yetiştiği bölgelerde yabanmersini de yetiştirme şansı daha yüksektir.

İklim İsteği

Yabanmersini ılıman iklim kuşağını seven bir bitkidir.Kışları serin ,yazları yarı güneşli ilk bahar donlarının olmayacağı bölgeler yabanmersini yetiştiriciliği için uygun bölgelerdir.Bu iklim kriterlerinin dışın da da çeşitli değişiklikler ile bahçe tesisi yapılır fakat bu sizin yatırım maliyetinizi etkiliyecektir.

Soğukla Mücadele

Yabanmersini çeşidine göre -28 ile -40 derece soğuğa karşı dayanıklıdır çiçekleri ise -3 dereceye kadar toleranslıdır.Don tehlikesi olan bölgelerde yabanmersini yetiştiriciliği tavsiye edilmemelidir.Buna rağmen kurulan bahçelerde ise don durumlarında yağmurlama sulama sistemi kullana bilirsiniz.Bir diğer yöntemde bahçeye rüzgar tribün leri nin kurulmasıdır.Maliyeti yüksek bir sistem olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Uygun Coğrafya

Ülkemizde yabanmersini yetiştiriciliği için en uygun coğrafi bölgeler başta doğu Karadeniz bölgesi olmak üzere kuzey Marmara ve Uludağ bölgesinin bazı rakımları yabanmersini yetiştiriciliği için uygun coğrafyaya sahiptir.

Arazi Seçimi

Yabanmersini yetiştiriciliğinde meyilli araziler tavsiye edilmektedir.Meyilli araziler taban suyunu tutmaz toprağın drenajı nı da sağlamış olur.Özellikle Karadeniz bölgesindeki arazilerin dik olmasından dolayı meyilli arazilere teraslama sistemi yapmak gerekir.Ayrıca teraslama sayesinde de ciddi alan kazanmış olursunuz.

İş Gücü Faktörü

Yabanmersini bahçe tesisi yapmadan önce araştırılması gereken faktörlerden biriside iş gücüdür,gerek bahçe kurarken gerek bahçenin bakımında ve en önemlisi de yabanmersini hasat ına başlarken çalışıcak işçi temini düşünülmeli araştırması yapılmalıdır.bu durumdan muzdarip üretici dostlarımız bulunmaktadır.

Lojistik Planlaması

Bahçe tesisi kurmadan önce düşünülmesi gereken bir diğer konuda toplanan ürünlerin ne şekilde tüketicilere ulaştırılacağıdır.bu konuda maalesef ülkemizde sistem oturmuş değil . Karadeniz bölgemizde toplanan yabanmersinleri otobüslerin bagajlarında kolilerle veya kasalar ile sevkiyatı yapılmaktadır.Gerek ürünün kalitesi gerekse ürünün hijyeni açısından kesinlikle doğru bir uygulama değildir.Doğru yöntem ise bahçeden toplanan yabanmersinleri nin toplandıktan hemen sonra +4 derecede ön soğutma işlemine tabii olmalıdır sonrasında ise soğuk zincir bozulmadan frigofrik araçlar ile satış noktasına ulaştırılmalıdır.Yabanmersini bahçesi kurmadan önce lojistik ciddi anlamda planlanmalıdır.