Yaban Mersinini Fazla Tüketirsek Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Yaban Mersinini Fazla Tüketirsek Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Yaban Mersinini Fazla Tüketirsek Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Yaban Mersinini Fazla Tüketirsek Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Yaban mersini, yüzlerce yıldır yiyecek olarak kullanılmaktadır. Diyabet ve kalp hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmak için yardımcı tedavi amacı ile de bu bitkinin meyvesinin kullanıldığı bilinmektedir. Meyvenin içinde “antosiyanosit” olarak adlandırılan antioksidanlar bulunmakta, bunlar da çeşitli hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı önemli bir koruyucu görevi üstlenmektedir. Bu bitkinin meyvesinden elde edilen çayın da göz sağlığını koruduğu ve tedavi ettiği, sindirim sistemini desteklediği ve sindirime yardımcı olduğu, kan dolaşımını da artırdığı bilinmektedir. Yaklaşık 450 farklı türü bulunan bu bitki, yıl boyu bulunabilmektedir. Ortalama olarak 40 santimetre uzunluğa kadar büyüyen bitkinin meyveleri de yaz bitiminde toplanmaktadır. İnsan sağlığına son derece yararlı olan bu bitkinin anahtar bileşeni olarak adlandırılan “antosiyanosit”, özellikle damarları güçlendirmekte, vücut genelinde de kan dolaşımını fazlalaştırmaktadır. Meyve, kanın pıhtılaşmasını önler ve böylece damar tıkanıklığına karşı koruma sağlamaktadır.
Yaban Mersininin Yan Etkileri Var mıdır?
Yaban mersininin bilinen yan etkileri bulunmamaktadır. Meyve ve yaprakları genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak yapraklarından elde edilen maddenin içinde “tanen” bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketildiğinde kalp spazmlarına, aşırı kilo kaybına, patta ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Bitkinin düzenli olarak kullanılan ilaçların etkilerini azaltma riski de bulunmaktadır. Bitki, kanın pıhtılaşmasını önlediği bilinmektedir. Bu da özelikle adet dönemlerinde kanamaların artmasına yol açabilir. Yaralanma olaylarında yine kanın pıhtılaşmasını önlemesi nedeniyle kan kaybının fazla olmasına neden olabilir. Özellikle cerrahi müdahalelerin öncesinde ve sonrasında bu bitki ile hazırlanan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kanı inceltmeye yarayan ilaç kullananları bu bitkiden elde edilen ürünleri tüketmesi durumunda ilacın etkisini riskli bir düzeyde artırması mümkündür.
Şeker Hastalarında Kullanım Nasıl Olmalı?
Yaban mersini kan şekeri düşürmektedir. Bu nedenle şeker ilacı kullanmak zorunda olanların bu bitkiden elde edilen yiyecek ve içecekleri tüketmeden önce mutlaka uzman bir hekime danışmaları gerektiği vurgulanmaktadır. İlacın yan etkisinin kan şekeri düşüklüğüne neden olabileceği belirtilmektedir. Bu ve benzeri yan etkileri olan bu bitkinin kullanılması sırasında mutlaka uzmana danışılmasında yarar bulunmaktadır. Özellikle aşırı tüketilmesi durumunda bu yan etkiler çok daha fazla görülebilmektedir. Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi bu bitkinin yaprakları ve meyvesinin kararında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bitkinin normal bir şekilde tüketilmesi durumunda sağlık konusunda olumlu sonuçları bulunmaktadır. Meyve ve yaprakları çay olarak da tüketilebilmektedir. Bu çay da birçok hastalıkla yardımcı tedavi için tüketilebilmektedir. Çayın da fazla içilmemesi, uzmanları belirlediği miktarda tüketilmesi önemlidir. Kronik şeker hastalarının mutlaka doktor tavsiyesiyle tüketmesi, sağlıkları açısından son derece önemlidir. Aspirin gibi kanı incelten ilaçlarla birlikte bu bitkinin alınması, kanın daha da incelmesine ve dolayısıyla en küçük bir yaralanmada aşırı kan kaybına neden olacağı unutulmamalıdır.