Yaban Mersini ve Yaşlanmaya Karşı Etkisi

Yaban Mersini ve Yaşlanmaya Karşı Etkisi

Yaban Mersini ve Yaşlanmaya Karşı Etkisi

Yaban Mersini ve Yaşlanmaya Karşı Etkisi

Yaban mersini içindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimizi destekleyen önemli bitkilerin arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemimizi destekleyen organlarımızın çalışması da bu sayede düzenli hale gelmektedir. Vücudumuzun sürekli sağlam kalması sayesinde yaşlanma belirtileri de azalmaktadır.

Bunun için gerekli olan A, B, C, D, E ve K gibi vitaminler hücrelerimizin yenilenmesini sağlamaktadır.

Yaşlanma, canlıların yaşamında doğal bir süreçtir. Vücudumuzdaki organ ve yapıların bozulmasını ve oluşabilecek yapısal sorunları engelleyemeyiz. Alzheimer gibi unutkanlıkla başlayan hastalıklarda ortaya çıkar. Kas dokularımızda azalma meydana gelir. Kemiklerimizde erimeler ve eklem sıkıntıları da baş gösterir. Buna bağlı olarak hareketlerimizde azalma ve yavaşlama meydana gelir. Kişinin vücudu bakımsız kaldığında diğer hastalıklara da açık hale gelir. Yaşlanmayla birlikte kişinin psikolojisinde de bozulma başlar. Bu yeni durumu kabul etmek oldukça zordur. Eskiden yapabildiği birçok şeyi yapamamanın verdiği sıkıntılar ortaya çıkar.  

Kişinin sosyal ve ekonomik durumu da bu belirtilerin erken veya çok geç yaşlarda ortaya çıkmasında oldukça etkendir. Ancak bu yapısal ve ruhsal bozuklukları yavaşlatmak elimizdedir. Bu da vücudumuza dışarıdan aldığımız besinlerle mümkün olabilir. Besin kalitemiz bizim yaşam süremizdeki en büyük faktördür. Dikkatli ve dengeli beslenme yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Buna; “Azami ölçüde uymaya çalışmalıyız.” demek daha doğru bir yaklaşım olur herhalde. 

Yaşlanmaya karşı vitamin ve mineral kalitesi en yüksek olan bitkilerden birisi de yaban mersinidir. Bileşiğindeki vitamin ve mineraller hücrelerimizin desteklenmesi ve yenilenmesinde önemli bir yere sahiptir. Yabanmersininden gerekli desteği ancak sürekli kullanımda elde ederiz. Bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkisi sayesinde bizi hastalıklardan korur. Beyin hücrelerimizi destekler ve unutkanlık gibi sorunlarımızla biraz daha fazla baş eder hale geliriz.

Orta yaşlardan itibaren cildimizin kendini yenileyememesi, cilt üzerinde kırışıklıkların oluşmaya başlaması yaşlanmanın ilk belirtileri olarak görülmektedir. Bitkide bulunan A vitamini yeni hücrelerin yapımında, cildimizde meydana gelen sorunlarda, kemiklerimizin sağlıklı olmasında, gözlerimizle ilgili sorunlarda ve iltihaplanmalarda oldukça etkendir. Yaşlanmaya karşı bilhassa Yabanmersini nin  kurutulmuş halini tüketmeliyiz. Bu durum diğer kurutulmuş meyveler içinde geçerlidir. Bunun yanında yabanmersini yapraklarından yapılan çayını da elimizden geldiğince tüketmeye çalışmalıyız. Bu mucize orman meyvesi sayesinde yaşlılığı sıkıntılı bir yaşam olmaktan çıkarabiliriz.