Yaban Mersini ve Bağışıklık Sistemi

Yaban Mersini ve Bağışıklık Sistemi

Yaban Mersini ve Bağışıklık Sistemi

Yaban Mersini ve Bağışıklık Sistemi

Yaban mersini orman meyveleri arasında insan vücudunun bağışıklık sistemini en iyi güçlendiren bitkiler arasındadır. Çocukluktan yaşlılığa kadar hayatımızın her evresinde bağışıklık sistemimizin korunmasına ihtiyacımız vardır. Bu sayede hastalıklardan korunur ve sağlıklı kalırız.

Vücudumuz kendi içinde oluşabilecek veya dışarıdan gelebilecek bir zararlıya karşı korur. Biz buna bağışıklık sistemi diyoruz. Bu sistem vücuttaki oluşabilecek en küçük farklılığı dahi algılayabilecek yapıdadır. Bu sistemi bebeklikte en iyi şekilde kurmamızı sağlayan anne sütüdür. Anne sütü sayesinde vücudumuzun bağışıklığı kuvvetli bir şekilde oluşturulur. Anne sütünden sonra onun devamlılığını sağlamak yediğimiz besinlerle alakalıdır. Vücut direncimiz düştüğünde grip, nezle, zatürre gibi hastalıklara hemen yakalanırız. Bazen bu hastalıkları çok ateşli geçiririz. Bu nedenle vücut direncimizi arttıracak besinleri her zaman tüketmeliyiz. Bu besinlerin başında yaban mersini gelmektedir.

İçeriğinde yer alan A, B, C vitaminleri bağışıklığımızın korunmasında bize her zaman yardımcıdır. Aynı zamanda bir mineral deposu olan bu bitki insanlarımız tarafından hep bilinen ama yararları yeni yeni fark edilmekte ve gerekli ilgiyi görmektedir.

Bağışıklığımızı sağlayan organların başında Lenf Bezleri gelir. Lenf Bezleri vücudumuza giren virüs ve bakterileri yakalamada önemli bir organdır. Bir diğer organımız bademciklerdir. Boğaz bölgemizde, vücudumuza girmeye çalışan yabancı unsurları Lenf Bezleriyle beraber temizler. Bunu damarlarımızı dolaşan Lenf sıvısıyla yaparlar. Karaciğerimizde bağışıklığımızda rol alan hücreleri üretir. Dalak ise iltihap durumlarında bağışıklığımızı güçlendirir. Kemiklerimizdeki iliklerde bağışıklık sistemimizin ana unsuru olan hücreleri barındırır.

A vitamini ve C vitamini bütün bu organlarımızın İhtiyaç duyduğu gücü kendilerine sağlar. A vitamininin vücutta azaldığı durumlarda bağışıklık sistemi çökmektedir. Vücut direnci azalır ve hastalıklara açık hale gelir. 214 C vitamini değeri olarak oldukça zengin olan yaban mersini vücudumuzu sağlamlaştırmaktadır.  C vitamini vücudumuzun tamamı için önemlidir. Kendinizde bir bitkinlik hissediyorsanız bilin ki vücudunuzda C vitamini eksikliği vardır.

Yabanmersini yapraklarını ve meyvesini C vitamini eksikliğinizi gidermek için kullanabilirsiniz. Yapraklarından çayını yapın. Bulabildiğiniz sürece taze meyvesini yiyin. Kahvaltınızda reçel olarak tüketin. Kurutulmuşunu yiyin ve vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayın. Vücudunuzun sağlamlaştığını ve daha dirençli olduğunu fark edeceksiniz.