Yaban Mersini Tıbbi Faydaları

Yaban Mersini Tıbbi Faydaları

Yaban Mersini Tıbbi Faydaları

Yaban Mersini Tıbbi Faydaları

Yaban mersini, insan sağlığı için son derece önemli maddeler ihtiva etmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu bitkinin yaprakları ve meyvesi, birçok meyveden çok daha fazla antioksidan içermektedir. Hal böyle olunca bu bitkiyi farklı şekillerde tüketmek çok daha fazla önemli bir hale geliyor. , buda yabanmersini tüketiminin önemini bir kez daha gösteriyor. Yaban mersini tıbbi faydaları arasında en bilineni şüphesiz kan şekerini düzenlemesidir. Tip2 diyabetin, insulin direncinde ya da metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanmaktadır. Bu sorunun sağlık açısından risk taşımaması için diyet programının uygulanması gereklidir ancak yapılan araştırmalar, yaban mersinini düzenli olarak tüketenle tüketmeyenler arasında kan şekeri salgılanmasında fark olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısı ile yaban mersinini tüketen insanlarda daha regüle kan şekeri salgılanmış olmaktadır. Bu bitki, idrar yollarını temizlemektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarına çoğunlukla “E. Coli” olarak bilinen bir bakteri neden olmaktadır. Bu bakteri, idrar yoluna yapışmakta ve idrarla da atılması mümkün olmamaktadır. Yaban mersininin ise tabii antibiyotik özelliği sayesinde ile idrar yolunu bu bakteriden çok rahat temizleme imkanı bulunmaktadır.
Görme Kaybı ve Beyin Sağlığı
Yaban mersini tıbbi faydaları arasında görme kaybı da bulunmaktadır. Bitki, yüksek oranda antosiyanin içermektedir. Bunun sonucunda da görme kaybını önleyici bir özelliğe sahiptir. Bitkinin yaprakları ve meyvesi, makula dejenerasyonu, miyop, katarak, göz kuruluğu ve enfeksiyonlara karşı koruyabilmektedir. Beyin sağlığı için de yaban mersininin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle A, B ve C vitaminleri, selenyum, antosiyaninler, magnezyum, bakır, fosfor, çinko gibi önemli besin öğeleri açısından zengin olan yaban mersini, beyindeki hücreleri ve sinirleri koruyucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca hafızayı güçlendirdiği de bilinmektedir. Bitkinin yaprakları ve meyvesi, özellikle Alzheimer gibi son yıllarda artış gösteren hastalığa karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Düzenli olarak yaban mersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesinin de yükseldiği ortaya çıkmıştır. Kalp hastalıklarını da önlediği bilinen bu bitki, lif oranı yüksek ve antioksidanlar açısından zengindir. Dolayısıyla özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürmektedir. Bu özelliği nedeni ile de kalp sağlığını korumaktadır. Yaban mersinini düzenli olarak tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. eNOS enzimi, kalp hastalıklarından korumaktadır. İçeriğindeki lif sayesinde sindirim sistemini düzenleyen yaban mersini, kabızlık sorunu olan kişilerde yararlıdır. İçeriğinde bulunan bakır ve fruktoz sayesinde de sindirimi hızlandırmaktadır. Doğal antidepresan olan bu bitkinin sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
Kanser Önleyicidir
Yaban mersini tıbbi faydaları arasında kanseri önleyici özelliğinin bulunması da vardır. Ellagic, pterostilben, asit gibi kansere karşı koruyucu içeriği bulunan yaban mersini, C vitamini yönünden de zengin olması nedeniyle özellikle rahim, kolon karaciğer kanserine karşı yararlı bir bitkidir. Bitkinin yaprağı ve kuru meyvelerinden yapılan çayın ishal giderici özelliği bulunmaktadır. Bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene soktuğu bilinen bu bitkinin çayının yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Taze olarak yenildiğinde kanı temizleyen yaban mersini, bağırsak metabolizmasını düzenlemektedir. Pektin içeriği yüksek olan bitki, gece görüş yeteneğini artırdığı gibi HIV virüsünün tekrarlanmasını da azaltmaktadır.