Yaban Mersini Meyvesinin Dünyadaki Önemi

Yaban Mersini Meyvesinin Dünyadaki Önemi

Yaban Mersini Meyvesinin Dünyadaki Önemi

Yaban Mersini Meyvesinin Dünyadaki Önemi

Yaban mersini meyvesinin dünyadaki önemi büyüktür. ABD’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Tufts Üniversitesi, yaptığı araştırmalar sonucunda bu bitkinin meyvesini süper yiyecekler arasına almıştır. Bunun nedeni, yaban mersini meyvesinin alzheimer, parkinson, diyabet, kalp rahatsızlıkları, romatizma gibi yaşlılık belirtilerinden koruyucu özelliği olmasıdır. Üniversitenin Yaşlanmada İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi Nörobilim Laboratuvarı’nda yaptığı araştırmalar sonucunda laboratuar hayvanlarının yaban mersinin özleri ile beslendiklerinde denge kaybı ve koordinasyon gibi özelliklerinin çok daha iyi durumda olduğunu kanıtlamıştır. Araştırma sonucunda meyvelerin bu hayvanların bir anlamda gençlik kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar, yaban mersininin antioksidan ve antiflammatuar etkisi olan antosiyanın türü bileşkeleri içerdiği kanıtlanmıştır. Dünyada yapılan araştırmalarda bu meyvenin tüketiminin, yaşlanmanın doğal sonucu olan hafızaya bağlı hastalıkları yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarda kolesterolün düşmesini ve idrar yolu sağlığını korumakta da etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Yaban Mersini Meyvesi Hücrelerin Zarar Görmesini Engeller

Yaban mersini meyvesinin dünyadaki öneminin bir başka nedeni de, dünyadaki en yüksek oksijen radikal emilim kapasitesine sahip olmasıdır. Kısa adı ORAC olan bu değer, antioksidan güç için kullanılan bir değerlendirme sistemine verilen addır. Ayrıca dünyanın saygın bilim dergilerinde yaban mersini meyvesinin yararlı bir bileşke olan pterostilben içerdiğinin ifade ettiğine dair makaleler yazılmıştır. Pterostilben maddesinin lipid düşürme özelliği vardır. Bu sayede daha sağlıklı bir hayat sürülebilmektedir. Bunun yanı sıra Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir incelemede de bu bitkinin meyvesinde kanserin yayılmasına neden olan enzimleri engelleyen özel bir flavonoidin varlığı tespit edilmiştir. Bu maddelerin çoğu, insan bedeninde antioksidan işlevini yerine getirmektedir. Bu maddelerin hücrelerin zarar görmesini engellediği bilinmektedir.

Japonya’da “Görme Meyvesi” Olarak Tanımlanır

Yaban mersini meyvesinin dünyadaki önemi ile ilgili Japonya’da da araştırmalar yapılmıştır. Japonya’da bu bitkinin meyvesi “görme meyvesi” olarak adlandırılmaktadır. Bu adla tanımlanmasının nedeni, içinde çok yüksek miktarda antosiyanin maddesinin bulunmasıdır ve bu maddenin en önemli yararlarından birisi göz yorgunluğunu azaltmaktır. Ayrıca gözün gece görüşünü geliştirmektedir. Günümüzde yaban mersini, retina hastalığı olan ve genellikle altmış beş yaş üzerindeki kişilerde körlüğün başlıca nedeni olarak görülen maküla dejeneresyonunu engelleme becerisi incelenmektedir.