Bebeklerde Yaban Mersini Tüketimi

Bebeklerde Yaban Mersini Tüketimi

Bebeklerde Yaban Mersini Tüketimi

Bebeklerde Yaban Mersini Tüketimi..

Bebeklerde besin kullanımına çok dikkat edilmelidir. Vücutlarının gelişmesini sağlayacak ve sağlıklarını koruyacak besinlere önem verilmelidir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bebekler için önemli olacak besinlerden biri de yaban mersini dir.

Yaban mersiniyle ilgili yapılan araştırmalar, içinde birçok mineralin bulunduğunu göstermiştir. Selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko bunlardan bazılarıdır. Bu mineraller bebeklerin beyin sağlığı ve gelişimde önemli bir yere sahiptir. Özellikle bu bitkinin bileşiğinde bulunan selenyum karaciğer, kalp ve göz için çok önemlidir. Hücre çoğalması sağladığı için çocukların gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar. Lifli bir besin olması sebebiyle bebeklerde oluşabilecek bağırsak sorunları ve kabızlık gibi durumlarda oldukça yararlıdır. Bebekler sorunları olduğunda bunu bir şekilde aile büyüklerine anlatmaktadırlar. Bu genellikle ağlama şeklinde gerçekleşmektedir. Vücutlarında bir iltihap olduğunda ateşlenme şeklinde kendini göstermektedir. Bu üründen hazırlanacak çaylar bebeklerde oluşabilecek idrar yolu iltihapların da kullanılması, iltihabın atılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sindirim sistemlerinin rahat ve düzenli çalışmasında da etkili olduğu bilinmektedir.

Bebekler için gerekli olan vitamin değerleri de oldukça yüksektir. Bileşiğinde A, B, C vitaminleri yoğun olarak vardır. A vitamini bebeklerin bağışıklık sisteminin oluşması ve korunmasında önemli bir yere sahiptir. Kemiklerin oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Hücrelerin gelişmesini sağlar. Görme ile ilgili de göz sağlığında etkilidir. Bebeklerde oluşabilecek a vitamini eksikliğinde vücut dirençleri düşer ve hastalıklara açık hale gelirler. Derilerindeki pullanmalar A vitamini eksikliğinin habercisidir. İshal bebeklerdeki önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. B vitamini yağların vücutta hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishal durumlarının ortaya çıkmasını engeller. Bebeklerin ciltlerinin de canlı olmasını sağlar. Vücudumuzda üretimini sağlayamadığımız bu vitamini dışardan almak zorundayız. Vücudumuzun her bölümünün sağlıklı işlemesi için gerekli olan C vitamini bebekler içinde dışardan alınması gerekli vitaminlerdendir. C vitamini eksikliği vücutta birçok hastalığında habercisidir. C vitamini zenginliğiyle bebeklerin gelişiminde oluşabilecek hastalıkları engeller ve bağışıklıklarını arttırır.

Dünyanın birçok ileri ülkelerinde tüketilen orman meyvesi yabanmersini meyve olarak manav ve marketlerde, kurutulmuş olarak ve toz olarak da aktarlarda kolayca temin edilebileceği ğibi www.yabanmersini.com.tr adresinden de temin edilebilir. Bebeklerde kurutulmuş meyvesinden yapılacak çaylar hazırlanabilir. Hazırlanan bu çaylar sade veya mamalarıyla birlikte bebeklere verilebilir.